ABD 2025 Bütçesi’nde Kripto Para Detayı: Vergiler mi Geliyor?

ABD’de Joe Biden yönetimi, yeni bütçe teklifinde yüzde 30 kripto madenciliği vergisini getiriyor. Biden yönetimi, kripto para varlıkları hedef alan bir dizi düzenleyici tedbirin uygulanmasına yönelik hükümler içeren 2025 yılı için önerilen bütçesini açıkladı. Önerilen kuralların 2025 yılına kadar yaklaşık 10 milyar dolar ek vergi geliri yaratması bekleniyor.

ABD, kripto para alanındaki boşlukları kapatacak!

Yeni bütçe teklifleri, daha önce zengin kripto para yatırımcılarının orantısız bir şekilde faydalanmasına izin veren bir boşluğu özellikle hedef alıyor. İdare bu açığı kapatmak istiyor Böylece, tüm yatırımcılar için daha eşit bir oyun alanı yaratmayı amaçlıyor. Ayrıca, vergi adaletini artırmayı hedefliyor. Bu önlem, ülkenin vergi kanununu modern yatırım ve teknoloji çağına uyarlamaya yönelik daha geniş bir çabanın parçasıdır.

Teklifler, bu varlıklara satış kurallarını uyguluyor ve ilişkili taraf işlemlerini ele alıyor. Ayrıca, menkul kıymet kredilerini diğer varlık sınıflarını da içerecek şekilde vergiden muaf olarak değerlendirmeye yönelik düzenlemeleri modernize ediyor. Böylece, dijital varlıklara kapsamlı bir yaklaşım içeriyor. Bu adımlar, vergi sistemini dijital varlık işlemlerinin benzersiz özelliklerini ve zorluklarını yansıtacak şekilde güncellemek için tasarlanmıştır.

Kripto para madenciliği için vergi

Uygulanması halinde, kripto madencilik şirketleri kullandıkları elektrik miktarını ve türünü bildirmek zorunda olacak. Buna ek olarak, firmalar dışarıdan satın almaları halinde kullanılan elektriğin değerini de bildirmeli. Bu arada, hesaplama kapasitesini kiralayan madenciler, kendilerine kapasiteyi kiralayan şirketin elektrik değerini bildirmek zorunda kalacaklar. Bu değer daha sonra vergi matrahı olarak hizmet edecek.

İdareye göre bu öneri 31 Aralık 2024 tarihinden sonraki vergilendirilebilir yıllar için geçerli olacak. Hükümet vergiyi üç aşamada uygulamaya koyacak. Bunlar: İlk yıl %10, ikinci yıl %20 ve üçüncü yıl %30. Vergi, kendi elektriğini üreten kripto madencilik firmaları için de geçerli olacak. “Şebeke dışı” elektrik üreten veya elde eden şirketlerin %30 vergi ödemeleri gerekecek. Burada matrah tespiti, elektrik faturalarının tahmini maliyetleri üzerinden olacak.

Kripto para kazançları hedefte

Ayrıca bütçe, finansal kurumlar ve dijital varlık aracıları için raporlama gerekliliklerinin artırılmasını vurguluyor. Bu düzenleme, kripto para birimlerini içeren işlemlerin geleneksel finansal borsalarla aynı titizlikle izlenmesini sağlamayı amaçlıyor. Böylece şeffaflığı artırmayı ve vergi kaçırma fırsatlarını azaltmayı hedefliyor. Hükümet ayrıca belirli vergi mükelleflerinin yabancı dijital varlık hesaplarını bildirmelerini zorunlu tutacak. Böylece, ABD’nin vergi uyum çabalarının kapsamını uluslararası düzeyde genişletmeyi planlıyor.

Finansal ayrıntılar

Belgeye göre, dijital varlıklara wash sale kurallarının uygulanmasının sadece 2025 mali yılında 1 milyar doların üzerinde vergi geliri getirmesi öngörülüyor. Bütçede ayrıca, menkul kıymetlerin satın alma fiyatı yerine cari piyasa değeri üzerinden vergilendirilmesini zorunlu kılan mark-to-market kurallarına dijital varlıkların da dahil edilmesinin aynı yıl 8 milyar dolar ek gelir yaratmasının beklendiği belirtiliyor.

Teklif ayrıca, kripto madenciliği faaliyetlerine bir tüketim vergisi getiriyor. Bu tüketim vergisinin ulusal açığı yaklaşık 7 milyar dolar azaltacağı tahmin ediliyor. Benzer vergi hükümleri geçen yılın bütçesinde de yer aldı. Bununla birlikte, yasama engelleriyle karşılaştı ve Kongre kabul etmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x