Adobe, Metinden Müzik Oluşturabilen Yapay Zekasını Test Ediyor

Adobe, Photoshop’taki görüntü tabanlı araçlarını birleştirmek için deneysel bir ses yapay zeka aracını ortaya çıkardı. Şirket tarafından “erken aşama üretken yapay zeka müzik oluşturma ve düzenleme aracı olarak tanımlanan Adobe Project Music GenAI Control, metin komutlarından müzik (ve diğer sesler) oluşturabiliyor ve daha sonra aynı arayüzde ince ayar yapabiliyor.

Adobe, Firefly tabanlı teknolojiyi Google MusicLM gibi üretken ses deneylerinden farklı olarak bir adım daha ileri giderek çıktıyı düzenleme için Pro Tools, Logic Pro veya GarageBand gibi harici uygulamalara taşıma zahmetini ortadan kaldıran yaratıcı bir müttefik olarak çerçeveliyor.

Adobe blog yazısında şunları belirtiyor: “Girişler, çıkışlar ve arka plan sesi oluşturmak için mevcut müziği manuel olarak kesmek yerine Project Music GenAI Control, kullanıcıların tam olarak ihtiyaç duydukları parçaları oluşturmalarına yardımcı olabilir ve iş akışındaki sıkıntılı noktaları uçtan uca çözebilir.”

Şirket, temel olarak “güçlü rock”, “mutlu dans” veya “hüzünlü caz” gibi metin girişleriyle başlamayı öneriyor. Buradan temposunu, yapısını ve tekrarını ayarlamak, yoğunluğunu artırmak, uzunluğunu uzatmak, tüm bölümleri yeniden karıştırmak veya döngüler oluşturmak için daha fazla komut girebiliyorsunuz. Şirket, sesi referans melodiye göre bile dönüştürebileceğini söylüyor.

Adobe, ortaya çıkan müziğin ticari kullanım için güvenli olduğunu belirtiyor. Ek olarak, başyapıtınızın yapay zeka destekli doğası hakkında şeffaf olması açısından İçerik Kimlik Bilgilerini entegre ediyor.

Adobe, Project Music GenAI Control’ün şu an için deneysel olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle, özelliğin Adobe Creative Cloud paketine gelmesi daha zaman alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x