Belçika Başbakanı: İsrail’in kendini savunma hakkı var, ancak Gazze ablukası son bulmalı

Belçika Başbakanı Alexander de Croo, Hamas’ın saldırılarını sürdürmesi halinde İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu belirterek, “Ancak bu, insanların hayatta kalması için gerekli ihtiyaçları kesmeye asla bahane olamaz. Gazze’nin abluka altında tutulması kabul edilemez ve abluka bitmelidir.” dedi.

De Croo, AB Liderler Zirvesi için AB Konseyi binasına girişinde gazetecilere açıklama yaptı.

Bugünkü toplantıda en önde gelen konunun İsrail-Filistin çatışması olduğunu aktaran de Croo, kendileri için önceliklerin rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’ye doğrudan insani yardımların ulaştırılması olduğunu söyledi.

De Croo, “İsrail’in kendini savunma hakkı var ancak bu insanların hayatta kalması için gerekli ihtiyaçları kesmeye asla bahane olamaz. Gazze’nin abluka altında tutulması kabul edilemez ve abluka bitmelidir.” diye konuştu.

Hamas’ın saldırılarının sürmesi halinde İsrail’in Hamas’ı hedef alma hakkı olacağını dile getiren de Croo, “Ancak bu durum asla ayrım gözetmeyen eylemlere, Gazze’nin abluka altında tutulmasına, Gazze’ye insani yardımların ulaştırılmasının engellenmesine bahane olamaz. İnsani yardımlar yapılabilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

De Croo, Hamas’ın “222 İsraillinin yanı sıra Gazze halkını da rehin aldığını” savunan de Croo, “İsrail’in yükümlülükleri var ama Hamas’ın da var.” ifadesini kullandı.

Rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunan de Croo, ardından masaya oturulabileceğini söyledi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk ve 1709’u kadın, 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 105 Filistinlinin öldüğü belirtildi. Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 45 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6, Hamas’tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x