Dakar Rallisi’nin 2024 yılı rotası belli oldu

Dünyanın en zorlu motor sporları yarışı olarak bilinen ve bu yıl Suudi arabistan çöllerinde gerçekleşecek olan Dakar Rallisi’nin 2024 rotası açıklandı. Dakar Rallisi, 5 Ocak’ta El-Ula’dan başlayacak, 19 Ocak’ta Yenbu’da sonlanacak. Toplam uzunluğu 7 bin 891 kilometre olan rallinin 4 bin 727 kilometresi zamana karşı yarışılan özel etaplardan oluşuyor.

Dakar Rallisi bu yıl 46’ncı kez düzenlenecek. DHA’nın haberine göre sürücüler Arap Yarımadası’nın kıyılarından kum tepelerine, dağlarından Rubülhali Çölü’ne dek birbirinden zorlu bölgeleri ziyaret edecek. 12 etaptan oluşan zorlu mücadele 5 Ocak Cuma günü, El-Ula’da gerçekleşecek olan açılış etabıyla başlayacak ve 19 Ocak’ta sona erecek.

Sürücülerin, kontrol noktalarına ve etap sonlarına ulaşmak için halka açık yollarda binlerce kilometre yol kat ettiği Dakar Rallisi, bu yıl Yenbu’da sonlanacak. Toplam uzunluğu 7 bin 891 kilometre olan rallinin 4 bin 727 kilometresi zamana karşı yarışılan özel etaplardan oluşuyor.

Bu yıl Dakar Rallisi’nde yeni bir konsept de yer alıyor. Sürücülerin 48 saatlik bir yarışta geceyi geçirmek için saat 16.00’ya kadar sekiz kamp alanından birine ulaşmaları gerekiyor. Bu süreçte çok az malzeme ve erzağa sahip olacak olan sürücülerin araç onarımı için yalnızca iki saatleri olacak ve ertesi gün 07.00’ye kadar etabı tamamlamaları gerekecek.

Geçtiğimiz yıl Dakar Rallisi’ni otomobil kategorisinde Red Bull sporcusu Nasser Al-Attiyah, motosiklet kategorisinde de yine Red Bull sporcusu Kevin Benavides kazanmıştı. (SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x