Esir takasında 2’inci grubun tahliyesi de tamam! Kassam Tugayları o görüntüleri yayınladı

  • HABER7

Hamas ile İsrail arasında varılan esir takası ve ateşkes mutabakatının ardından 2’inci esir değişimi de gerçekleşti. Kassam Tugayları, tutukluların serbest bırakıldığı görüntüleri yayınladı.

İSRAİL GERİ ADIM ATTI, 2’İNCİ ESİR GRUBU BIRAKILDI

İşgalci İsrail’in anlaşmaya aykırı olarak Gazze’ye giren insani yardımları engellemeye başlaması üzerine Hamas’ın esir takasını askıya aldıklarını açıklaması, süreci tıkamıştı. İsrail kanadından ise esir takasının işlemesinde “teknik problemler” olduğu aktarılmıştı. Arabulucu rolü üstlenen Katar’ın devreye girmesiyle bu sorun çözülmüş ve Katar Dışişleri Bakanlığı rehine takasının devam edeceğini duyurmuştu. Rehinelerin gece saatlerinde bırakılacağı ilan edilmişti.

İsrail’in geri adım atmasıyla aşılan krizin ardından 2’inci rehine grubu da tahliye edildi.

ZİNDANLARDAKİ FİLİSTİNLİ ÇOCUK VE KADINLAR ARTIK HÜR

Gazze Şeridi’nde tutuklu bulunan İsrailli bir grup, Kızılhaç görevlilerine teslim edildi. Bunun yanı sıra İsrail cezaevlerinde esir olarak tutulan Filistinli çocuklar ve kadın mahkumlar serbest bırakıldı.

İSRAİL’İN YABANCI OLDUĞU ‘VİCDANİ’ YAKLAŞIM… YİNE İNSANİ GÖRÜNTÜLER

Hamas’ın askerî kanadı Kassam Tugayları, İsrailli tutukluların tahliye edilme anına ilişkin görüntüleri paylaştı.

Görüntülerde, İsrailli tutuklulara iyi davrandığı ve esirlerin gülücüklerle vedalaştığı kaydedildi. Kassam askerlerinin ayrılırken esirlere “Good Bye” ifadesini kullandığı ve aynı karşılığı aldığı görüntülere yansıdı.

Ayrıca İsrailli esirlerin, Kassam Tugayları savaşçılarına el salladıkları anlar kaydedildi.

İsrailli bir anne ve kızı ise Kassam askerleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

İşte o anlar:

Konuya ilişkin Kassam Tugayları’nın açıklamasında, “İnsani ateşkes ve çocuk mahkumlar ile Filistinli kadın mahkumların işgal hapishanelerinden serbest bırakılması kapsamında Gazze Şeridi’ndeki ikinci Siyonist tutuklu grubunun teslim edilmesinin bir kısmından görüntüler.” ifadeleri yer aldı.

_________________

HANGİSİ TERÖR ÖRGÜTÜ?

Esir takasının ilk gününde de benzer görüntüler yaşanmıştı. Kassam Tugayları’nın Kızılhaç görevlilerine İsrailli tutukluları teslim ederken ki nazik davranışları dikkat çekmişti. Bazı esirler ayrılırken Kassam askerlerine el sallamıştı.

İsrail’in cezaevlerinden serbest bıraktığı rehinelerin ise bazılarının işkence nedeniyle yürüyemeyecek halde olduğu ve hafıza kaybı yaşadığı görülmüştü.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x