Interpol’ü karıştıran kırmızı tanker! Anne-baba öldü, çocuk sırra kadem bastı

En büyük tutkusu, uzun yol TIR şoförlüğü yapan babasının kırmızı kamyonuyla seyahat etmekti. Bunu bilen babası da dönem sonunda oldukça iyi bir karne getiren oğluna hediye vermek istedi. Tatil için yola çıkan aile mutluluk içinde yolculuk yaparken işin seyri bir anda değişti. Karı-kocanın cesedinin çıktığı tankerdeki küçük çocuk sırra kadem bastı.

Küçük bir çocuğun dönem sonu karnesinin oldukça iyi notlara sahip olması, 25 Haziran 1986’da Avrupa’nın en gizemli kayıp vakasının yaşanmasına yol açtı. Juan Pedro Martinez’in babası Andres uzun yol kamyon şoförüydü ve küçük çocuk babasının kullandığı Volvo markalı kırmızı kamyonla yolculuk etmeyi çok seviyordu. Martinez’in bu hayali, iyi bir karne getirmesiyle gerçekleşti. Ancak ilk etapta mutlu bir aile tablosu çizen bu hikaye, günümüzde gizemi hâlâ devam eden bir trajediye dönüştü.

TIR şoförlüğü yapan Andres Martinez Navarro, oğlu Juan Pedro Martinez’in okul notlarının iyi olması üzerine hem küçük çocuğu ödüllendirmek için yeni çıkacağı seferde ailesini de yanında götürmeye karar verdiğinde yaşanacaklar hakkında bir fikri yoktu. Navarro, İspanya’nın güney doğusunda bulunan Los Canovas kasabasından aldığı 20 bin litreden fazla dumanlı sülfürik asit içeren tankeri ülkenin kuzeyinde bulunan Bilbao şehrine götürecekti. Navarro, bu uzun yolculukta ailesini de yanında götürmeyi planlıyordu. Bilbao’da yükünü teslim ettikten sonra ailesiyle plajda zaman geçirme fırsatı bulabilir ve iş için yaptığı bu yolculuğu ailesiyle birlikte güzel bir tatile çevirebilirdi. Küçük Juan, yolculuk için çok heyecanlıydı. Ancak Juan ve ailesi, hiçbir zaman Bilbao’ya ulaşamadı.

MADRİD YAKINLARINDA KAZA YAPTI

Los Canovas ve Bilbao arasındaki uzun rotanın neredeyse yarısını ailesiyle birlikte sorunsuz şekilde kat eden baba Navarro’nun idaresindeki tanker, Madrid yakınlarında şoförün kontrolünü kaybetmesiyle birlikte yalpalamaya başladı. Kontrolden çıkan araç önce kendi şeridinde bulunan bir aracın yan aynasını kırarak sıyırdı, sonra farklı bir araca çarparak onu yoldan çıkardı. Art arda iki araca çarpmasına rağmen durmayan tanker karşı şeritten gelen bir araca daha çarparak devrildi. Korkunç kazada Juan Pedro Martinez’in annesi ve babası hayatını kaybetti. Ancak yapılan tüm arama çalışmalarına rağmen küçük çocuğa dair bir iz bulunamadı.

Kazanın ardından yapılan incelemede tankerin kazadan önceki son 13 kilometrede 9 defa durduğu tespit edildi. Navarro’nun rampa aşağı giderken fazla hızlanan tankerin kontrolünü kaybettiği belirlenirken, aracın fren sisteminde kazaya sebep olacak bir arızaya rastlanmadı. Kazadan önce tankerin durduğu son yerde bulunan görgü tanıkları aracın içinde 3 kişi olduğunu doğruluyordu. Çekici içinde bulunan eşyalar arasında 9 yaşındaki Pedro’ya ait olduğu tahmin edilen eşyalar da bulunmuştu ancak küçük çocuk sırra kadem basmıştı. Bu kapsamda yapılan tüm arama çalışmaları sonuçsuz kaldı ve olaya yönelik teoriler devreye girdi.

MAFYA İLE BAĞLANTI BULUNDU

Kazada Navarro’nun kontrolünde olan tankerin dumanlı sülfürik asit yüklü olması sebebiyle ilk etapta şüpheler Juan Pedro Martinez’in cansız bedeninin asit sebebiyle eridiği değerlendiriliyordu. Ancak kurtarma ekiplerinin kazadan çok kısa süre sonra olay yerine ulaşması sebebiyle bu ihtimal mümkün görünmüyordu. Hızla bölgeye ulaşan ekipler, asidin bedenlere zarar vermemesi ve yakınlarda bulunan nehre karışmaması için tankerdeki sızıntıya kum ve kireçle müdahale etmiş, bunun sonucunda hayatını kaybedenlerin bedenleri de büyük zarar görmeden araçtan çıkarılmıştı. Pedronun kaybolmasının ardında tankerde taşınan asidin olma ihtimali güçlü bir ihtimal değildi.

Küçük çocuğa ne olduğuna yönelik soruşturma devam ederken, kaza yapan tankere ait çekiciyi söken dedektifler araçta uyuşturucu taşındığına dair bazı izler buldu. Yeni olgular sebebiyle genişletilen araştırmalarda Pedro’nun ebeveynlerin uyuşturucu bağımlısı veya taşıyıcısı olduğuna dair bir kayıt bulunamadı. Ancak Navarro’nun yakınları, babanın İspanya’nın kuzeyine yapılacak uyuşturucu transferi için mafyadan tehdit aldığını doğruladı. Yeni bilgiler sebebiyle soruşturmanın seyri bir anda değişti ve yetkililer uyuşturucu kaçakçılığı kısmına odaklandı. Pedro’nun kaybolmasının arkasında bu durum olabilirdi. Baba Navarro’nun bu yolculukta ailesini yanında götürmüş olmasının sebebi, karısını ve çocuğunu mafyadan korumak istemesi olabilirdi.

PEDRO KAÇIRILDI MI?

Kamyonun içinde uyuşturucu taşındığını tespit eden yetkililer, Pedro’nun ortadan kaybolması hakkında yeni bir teori geliştirdi. Bu teoriye göre kaza sırasında Pedro anne ve babasının yanında değildi. Mafya üyeleri, teslimatın sorunsuz gerçekleşmesi için Navarro’nun kullandığı kamyonu beyaz bir minibüsle takip ediyordu ve 9 yaşındaki çocuk da bu minibüsteydi. Yetkililer Pedro’nun kazadan hemen önce mafya tarafından kaçırıldığını düşünüyordu. Bu senaryoda kamyonun kazadan önce defalarca durması ve herhangi bir mekanik bir kusuru olmamasına rağmen kontrolden çıkarak kaza yapması da mantıklı bir zemine oturuyordu. Bu teoriye göre kaza, Pedro’nun kaçırılmasının ardından babanın panik yapması sonucu gerçekleşmişti.

3 BİN MİNİBÜS ARAŞTIRILDI, SONUÇ YOK

Kaza sırasında olay yerinde bulunan görgü tanıklarının ifadeleri de beyaz bir minibüsün varlığını doğruluyordu. İddiaya göre kazadan hemen sonra daha kurtarma ekipleri gelmeden olay yerine gelen beyaz bir minibüsten inen iki kişi kaza yapan kamyonu kontrol etmiş ve kamyondan aldıkları bir paketle tekrar minibüse binerek bölgeden uzaklaşmıştı.

Polis güçleri, bu tarife uyan 3 binden fazla minibüsü araştırmış olsa da kesin bir sonuca ulaşamadı. Soruşturmanın ilerleyen aşamasında kaza yapan kamyondan paket aldığı iddia edilen kişilere ve 9 yaşındaki Pedro’ya dair bir iz bulunamadı. Juan Pedro Martinez’in kaybolması, Interpol tarafından 20. yüzyılın son yıllarında Avrupa’daki en tuhaf kaybolma olaylarından biri olarak tanımlandı. Juan Pedro Martinez’in esrarengiz kayboluşu, kayıtlardaki en tuhaf kayıp şahıs vakalarından biri olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x