İstanbul’da en çok yağışı alan ilçeler açıklandı

Perşembe günü başlayan sağanak yağmur İstanbul genelinde etkili oldu. Bu süreçte kent genelinde metrekareye 42 ile 298 kilogram arasında yağış düştü. En çok yağış alan ilçeler sırasıyla Arnavutköy, Şile, Pendik ve Çatalca oldu. Cumartesi günü boyunca yaşanan kısa süreli, şiddetli sağanaklar Pazar günü de devam etti. Özellikle Karadeniz’e kıyısı olan kuzey ilçelerde yoğun yağışlar yaşandı.

289 KİLOGRAM YAĞIŞ

Pazar akşamı ile Pazartesi sabahı arasında en fazla yağış Şile, Tuzla ve Pendik bölgelerinde görüldü. 4 günlük süreçte İstanbul’un farklı bölgelerinde metrekareye 42 ile 298 kilogram arasında yağış düşerken, tek seferde en fazla yağışı alan ilçe 77.2 kilogramla Arnavutköy oldu. Arnavutköy’ü 71.6 kilogramla Şile, ve 65.4 kilogramla Pendik takip etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 5 bin 449 personel, 2 bin 135 araç ve iş makinesiyle su baskını, göllenme, rögar taşması, yol çökmesi, ağaç devrilmesi gibi toplam 3 bin 034 ihbara müdahale etti. Yağışların etkili olduğu dört gün boyunca İtfaiye ekiplerine 130 ihbar, İSKİ’ye 2 bin 745 ihbar, yol bakım ekiplerine 86 ihbar, park ve bahçeler müdürlüğüne ise 73 ihbar geldi.

ETKİSİ AZALIYOR

AKOM’un hava durumu tahminlerine göre, yağışlar Pazartesi akşam saatlerine kadar aralıklarla devam edecek, ancak hafta boyunca İstanbul’da yağış beklenmiyor. Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederek 22 ile 24 derece aralığında olacak. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x