Satrançta hile yaptığı iddia edilmişti: ‘Seks oyuncağı kullanmadım’

ABD’li satranç ustası Hans Niemann, Eylül 2022’de karşılaştığı Norveçli satranç ustası Magnus Carlsen ile aralarında hukuk mücadelesine dönüşen ‘hile’ iddiaları hakkında konuştu. Niemann, hile yapmak için titreşimli seks oyuncağı kullandığı iddiasını reddetti.

BBC’nin haberine göre, Niemann ve Carlsen, geçtiğimiz yıl St Louis, Missouri’de Sinquefield Satranç Şampiyonası’nda karşı karşıya gelmiş, maçı Niemann kazanmıştı. Fakat Carlsen Niemann’ın hile yaptığını savunmuştu. İkili arasında başlayan hukuk mücadelesi 100 milyon dolar tazminat talepli davada ağustos ayında uzlaşmayla sonuçlandı.

‘MERAKINIZ BİRAZ ENDİŞE VERİCİ, BELKİ DE KİŞİSEL İLGİNİZ VAR’

Hans Niemann, 25 Eylül Pazartesi günü ‘Piers Morgan Uncensored’a hile suçlamaları sebebiyle yaşadıklarını anlattı. Niemann, “Bir zaferin ardından hile yapmakla suçlanmak moral bozucu. Böyle şeyler olur; bu süreç içinde çok şey öğrendim. Bu, bana hayat ve satranç hakkında gerçekten çok şey öğretti” diye konuştu.

Hile yapmadığının altını çizen Niemann’a “Net olmak gerekirse; söz konusu iddia hakkında… Gerçekten satranç oynarken anal boncuklar kullandınız mı?” sorusu da soruldu. 20 yaşındaki satranç ustası Niemann bu soruya şu sözlerle yanıt verdi: “Yani… Merakınız biraz endişe verici. Bilirsiniz ya; belki de kişisel olarak ilgi duyuyorsunuz. Ama size bunu söyleyebilirim. Hayır; kategorik olarak hayır; elbette kullanmadım.”

CHESS.COM’A DA DAVA AÇMIŞTI

Öte yandan, Niemann, 100’den fazla çevrimiçi oyunda ‘muhtemelen’ hile yaptığını iddia eden Chess.com çevrimiçi satranç platformuna da dava açmıştı. 12 ve 16 yaşlarında iki kere platformda hile yaptığını kabul eden Niemann, Sinquefield Şampiyonası’nda ya da herhangi bir yüz yüze maçta hile yapmadığını söyledi. Niemann, Ekim 2022’de, Carlsen, Chess.com ve ‘Carlsen’in temelsiz hile iddialarını güçlendirip desteklemeye çalıştığını’ iddia ettiği ABD’li satranç ustası Hikaru Nakamura’ya ‘hakaret’ davası açmıştı. Dava daha sonra düşmüş ve olayı çözmek için mahkeme dışında müzakere süreci başlamıştı.

Chess.com, ağustos ayında Niemann ile ilgili raporunun arkasında durduğunu söylemiş, Carlsen de rakibinin yüz yüze maçlarda hile yaptığına ilişkin kesin bir kanıt olmadığına yönelik bulgu da dahil olmak üzere raporu anlayıp kabul ettiğini bildirmişti. Öte yandan, CBS’in haberine göre, bu yönde bi kanıt bulunmamış olsa da teknik olarak söz konusu seks oyuncağının titreşimleri yoluyla iletişim kurmak mümkün. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x