Amerika, Türkiye’nin 7 Yılını Yedi!

Türkiye, 4. nesil F-16 programına alınma karşılığında İsveç’in NATO üyeliğini onayladı. ABD Başkanı Joe Biden’ın tavsiyesi ile Amerikan Kongresi’ne bildirilen F-16 satışı için bu kez Türkiye, ABD Kongresi’nden onay beliyor.

Yunanistan, Türkiye ile eş zamanlı Amerika ile yürüttüğü müzakareler sonucu 8 milyar dolarlık 5. nesil F-35’leri alacak.

İlaveten yine 5. nesil Fransız yapımı Rafale savaş uçaklarını hava kuvvetlerine ekledi.

ABD, Türkiye’yi 2013 yılında F-35 programı ortağı yapmıştı.

ABD Türkiye’yi 2019 yılında F-35 programdan çıkararak, Türk Hava Kuvvetleri filosuna katılması gereken 5. nesil savaş uçağı stratejinin 7 yılını yedi!

Bu arada açık kaynaklardan aldığım bilgiye göre, Avrupa’da 6 ülkede yaklaşık 120 adet F-35 bulunuyor.

2030’lara gelindiğinde, ABD F-35 filosu da dahil olmak üzere 10’dan fazla Avrupa ülkesiyle birlikte 550 adet F-35’in hava gücüne katılması bekleniyor.

ABD, Türkiye’yi Rus yapımı S-400 füzelerini alması nedeniyle F-35 programından çıkarmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bugün-yarın Ankara’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

Bu konular da masaya gelecektir.

Türkiye 2.5 milyar dolara satın aldığı S-400 savunma füzelerini ambalajında tutuyor.

Amerika, Türkiye’de üretilen F-35 parçalarının bedeli olan 1.4 milyar doları da halen ödemedi.

Ege’de oluşan yeni hava savunma dengesi Yunanistan ve Türkiye’yi nasıl etkileyecek?

Yapılan araştırmalar Türkiye’nin Ege’deki üstünlüğünü ortaya koysa da, Yunanistan’ın Batı’dan aldığı destekle bu denge kritik noktaya geliyor.

Bu kadar kritik bir süreçten geçilirken Ocak 2004 başından beri Washington’da Ankara’nın Büyükelçisi yok.

Büyükelçi Murat Mercan Washington’a veda etti.

Gelişmiş ve gelişmekte olan 98 ülkenin küresel havacılık kapasitesi araştırmalarını yayımlayan “Modern Savaş Uçakları Dünya Rehberi” (WDMMA) ve 145 ülkenin dünya silah endüstrisindeki yerini değerlendiren “Küresel Ateş Gücü Endeksi-2023″ listesinde paylaşılan veriler birbirine yakın.

WDMMA’nın 2023’de hazırladığı en güncel rapora göre, Hava Kuvvetleri envanterinde 21. sırada olan Türkiye’nin 618 adet, 48’inci sırada olan Yunanistan’ın 372 adet aktif çalışan hava aracı var.

Türk Hava Kuvvetleri filosunda yer alan 618 uçağın, 80 adedi savaş uçağı, üçte biri ise eğitim amaçlı kullanılıyor.

Türkiye’nin ayrıca “Deniz Kuvvetlerinde” 45, “Kara Kuvvetlerinde” 392 aktif hava aracı bulunuyor.

Bu listeye göre ise Türkiye’nin toplam hava aracı 1055 adet.

Yunanistan’ın toplam 325 hava aracının 188’i hava savaş uçağı, 137 adedi eğitim amaçlı kullanılıyor. Geriye kalan kısmını da taşıma ya da lojistik amaçlı kullanılan araçlar ve helikopterler oluşturuyor.

WDMMA verilerine göre hava gücü karşılaştırmasında Türkiye, Yunanistan’ın sahip olduğu hava aracına 730 adetlik fark atıyor. Sahip oldukları teknolojiden bağımsız olarak, sayısal durum bu…

İki ülkenin personel sayıları karşılaştırıldığında Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin 33 bin, Türk Hava Kuvvetleri’nin 80 binin üzerinde personeli bulunuyor.

GlobalPower’a göre yarısından fazlası aktif görevde olmak üzere 800 bin ordu personeli olan Türkiye, NATO’nun en güçlü ilk 5 ordusu içindeyken, Yunanistan 10’nuncu sırada…

Yunanistan’ın yaklaşık üçte biri aktif görevde olan 375 bin hava kuvvetleri personeli NATO’da görev alıyor.

Endekse dahil edilen 145 ülkenin jeostratejik konumunu da dikkate alan “Global Firepower-Küresel Güç”, 2023 listenin başında ABD bulunuyor. Rusya’yı 2inci, Çin’i 3’üncü, Hindistan’ı 4. sıraya yerleştiriyor.

Türkiye 8 Ocak 2024’de yapılan gözden geçirmeye göre 8. sıraya, yükseliyor.

Yunanistan ise aynı listede 9 Ocak 2024’de yapılan gözden geçirmeye göre karşılaştırılan ülkeler arasında 32. sırada.

İşte bu sıralama ABD ile Yunanistan’ın yaptığı yeni savunma anlaşmasına göre değişecek.

Ülkelerin askeri gücüne ilişkin analitik veri tabanları hazırlayan ABD merkezli Küresel Güç Endeksi “Dünyanın En Güçlü Orduları 2024” listesi 11 Ocak 2024’de kamuya açık olarak paylaşıldı.

Her yıl hazırlanan listenin ilk sırasında 13 bin 209 askeri hava aracı ile ABD, ikincisi 4 bin 255 askeri hava aracı ile Rusya ve üçüncüsü 3 bin 304 askeri hava aracı ile Çin yer alıyor.

Türkiye 145 ülkenin yer aldığı listede bin 69 adet askeri hava aracı ile 8’nci olurken bölgesel sıralamada 1. sırada yer oturuyor.

Aynı endeksin son 5’i ise Benin, Somali, Surinam, Moldova ve Butan’dan oluşuyor.

Liste, ülkelerin sahip olduğu askeri hava, kara ve deniz araçları ile asker gücünün yanı sıra ülke ordularının teknoloji kapasitesi, insani gücü, sahada uzun kalma ve hareket kabiliyeti gibi özellikleri dikkate alınarak hazırlanıyor.

Küresel Güç Endeksi (GPI) 2022’de; ABD’nin hakim olduğu, Çin ve Rusya’nın başa baş rekabet ettiği ve Hindistan’ın arayı kapattığı görülüyor.

GPI 2023’te ilk 10’a giren ülkelerin listesinde ilk 5 ülke sırasıyla Amerika, Rusya, Çin, Hindistan, Birleşik Krallık olurken, Güney Kore 6’ıncı olarak Pasifik gücünü destekliyor.

İlk 10’da yer alan Pakistan’ı; Japonya, Fransa, İtalya izliyor.

GPI 2022, 140 ülkenin ordularını inceledi ve bunları askeri güç, mali durum ve lojistik de dahil olmak üzere 30 değişkenden oluşan bir yığına göre sıralamak için şirket içi bir formül kullandı. Endeks, askeri büyüklük ve yetenekler gibi değişkenleri kontrol ediyor.

Türkiye, sahip olduğu askeri hava, kara ve deniz gücüyle 2022’deki verilere göre 9’ncu yer alırken, insansız hava araçlarında ve deniz-hava ve kara kuvvetlerinde yapılan yeni yatırımlarla 8’nci sıraya yükseliyor.

2024 yılı listesine göre, hava kuvvetleri personeli sayısı 115 bin, kara kuvvetleri personeli sayısı 518 bin olurken, deniz kuvvetleri personeli sayısı ise yüz bine ulaşıyor.

Aynı karşılaştırmada Türkiye’yi Pakistan ve İtalya takip ediyor.

Hindistan ordusu 2023 GPI sıralamasında 145 ülke arasında dördüncü sırada yer alıyor. Hindistan 4. sıradaki konumunu korudu.

Hindistan’ın sınır komşusu Pakistan, bir önceki yıl 13. sıradan ilk kez ilk 10’a girerek 7. sırada yer alıyor.

Pakistan savunma gücü verilerinde Türkiye ile yürütülen ortak projeleri de hesaba katıyor.

Pakistan 2021’de ise ilk 15’e girebilmişti.

Yapılan her iki araştırmada gösteriyor ki; savunma araçları yatırımları halkının refah düzeyi düşük olan Pakistan, Hindistan hatta Türkiye gibi ülkelerde üst sıralara çıkıyor.

Bölgesel savaşlar, bir yandan komşu ülkelere silah satışlarını artırıyor, öbür yandan da küresel sömürge halkasını korumaya alıyor.

Kongre bu ortamda Türkiye’ye F-16 satışı konusunu görüşecek.

Yunanistan’a 8.6 milyar dolara 40 adet 5. nesil F-35 paketini satarken, Türkiye’ye satacakları 4. nesil 70 adet F-16 uçağı ve 40 adet F-16’nın modernizasyonu için 23 milyar dolar tahsil etmek işlerine gelebilir.

Türkiye’nin şu anda elindeki en önemli koz, Türkiye Uçak ve Havacılık Sanayi A.Ş (TUSAŞ)’nin ürettiği Milli Muharip Uçağı (MMU) Kaan’ın 2028 yılında hava kuvvetlerine katacak olması.

An itibariyle Türkiye için, İsveç’in NATO üyeliği onayı karşılığında ABD’den ne aldığı, alacağı bilinmezliğini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x